Plazma i laser

W ZWM Dojnikowscy staramy się zapewnić klientom szeroki zakres usług, w pełni odpowiadający ich potrzebom. W tym celu wykorzystujemy nowoczesny park maszynowy, w którym znajdują się przede wszystkim profesjonalne urządzenia do obróbki elementów metalowych ze sterowaniem CNC. Dzięki temu możemy zaproponować klientom kompleksowe usługi, w tym m.in. cięcie laserem i plazmą oraz gięcie blach.

Cięcie blach laserem i plazmą w ZWM Dojnikowscy

Jest to jeden z procesów wykorzystywanych przy obróbce metali (najczęściej stali lub aluminium) pozwalający w szybki sposób uzyskać z blach niezwykle precyzyjne elementy mające zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym górnictwie, budownictwie czy meblarstwie. Powierzchnie po cięciu laserem lub plazmą są gładkie oraz równe, a każdy następny przedmiot identyczny względem poprzedniego.

Chcąc zapewnić naszym klientom najwyższą jakość usług, zaopatrzyliśmy się w jedną z najnowocześniejszych wycinarek laserowych, tj. Fibermak Momentum Gen. 3 i plazmowych – Dynamic 1500. Te innowacyjne urządzenia umożliwiają szybkie oraz dokładne cięcie blach. Zaawansowany technologicznie panel sterowania sprawia, że po wprowadzeniu odpowiednich danych w krótkim czasie można otrzymać dowolny, nawet najbardziej skomplikowany element. Dodatkowo zapewniamy najwyższą powtarzalność kolejnych części.

Gięcie stali i aluminium w ZWM Dojnikowscy

Aby zapewnić kompleksowość naszej oferty, wzbogaciliśmy nasz park maszynowy również o prasę krawędziową, umożliwiającą szybkie i dokładne gięcie blach o różnej grubości, stali oraz aluminium. Z pomocą tego specjalistycznego urządzenia zmienimy krzywiznę dowolnego przedmiotu poprzez wygięcie, zwijanie lub prostowanie. Posiadamy bogate doświadczenie w obróbce metali, wiedzę, umiejętności oraz profesjonalny sprzęt ze sterowaniem komputerowym w technologii CNC, więc jesteśmy w stanie wykonać dowolną część.

W zależności od potrzeb możemy zaproponować gięcie swobodne (inaczej zwane „na zakładkę” lub falc), ze szczeliną lub bez niej. Oczywiście zapewniamy także dużą powtarzalność kolejnych elementów. Proces gięcia blach może być wykonany zarówno na ciepło, jak i zimno. Podejmujemy się gięcia stali, aluminium, jak również wytrzymałej stali nierdzewnej.

Do kogo skierowana jest nasza oferta?

Powyższe usługi najczęściej świadczymy firmom i zakładom produkcyjnym wielu branż, w tym chociażby motoryzacyjnej, lotniczej czy kolejowej. W zależności od potrzeb i oczekiwań klientów realizujemy pojedyncze usługi, jak również jesteśmy otwarci na długotrwałą współpracę opierającą się na regularnych dostawach poszczególnych elementów. Podstawą wykonania cięcia laserowego, plazmowego lub gięcia blach i innych elementów jest przesłanie nam dokładnej specyfikacji oraz rysunków technicznych. Dzięki temu możemy zagwarantować odpowiednie dopasowanie wykonywanych części do całej konstrukcji. Współpraca z naszym zakładem w zakresie cięcia laserowego, plazmowego lub gięcia blach to gwarancja wysokiej jakości usług, szybkiej realizacji zleceń oraz atrakcyjnych stawek.

Plazma Wycinarka plazmowa DYNAMIC

Linia technologiczna cięcia plazmą pozwala na numeryczne wycinanie elementów w stali o grubości nawet do 40 mm! Wymiary robocze stołu 6m x 2m.

Poniższe zdjęcia przecinarki pochodzą z www.stigal.pl

Plazma i laser
Dane techniczne
Pole robocze 6x2 m
Maksymalna grubość wycinanego elementu 50 mm
Dokładność cięcia 0,05 mm
Maksymalna grubość
Stal czarna cięcie z przebiciem do 40 mm
cięcie od krawędzi do 50 mm
Stal nierdzewna cięcie z przebiciem do 30 mm
cięcie od krawędzi do 40 mm
Aluminium cięcie z przebiciem do 25 mm
cięcie od krawędzi do 50 mm

Laser Firma posiada najnowocześniejszą wycinarkę laserową FIBERMAK Momentum Gen. 3

Firma posiada najnowocześniejszą wycinarkę laserową FIBERMAK Momentum Gen. 3, która umożliwia cięcie blach z prędkością i precyzją nie uzyskiwaną na innych urządzeniach. Dzięki specjalnej bazie danych technologicznych oraz sterownikowi CNC cały proces jest zautomatyzowany i nie ma miejsca na ludzkie błędy. Maszyna stale monitoruje stan elementów mających wpływ na jakość cięcia, co gwarantuje wykonanie usługi na najwyższym poziomie.

Precyzja i szybka praca lasera, to korzyści nie tylko dla firm, ale i osób prywatnych, które planują wykonanie jakiejś konstrukcji lub przelania na metal swoich artystycznych wizji. Dysponujemy również możliwością wycinania w kształtownikach.

Dane techniczne
Moc 2 KW
Pole robocze 4x2 m
Maksymalna wysokość wycinanego elementu 120 mm
Dokładność cięcia 0,05 mm
Minimalna szerokość otworu 0,5 mm
Maksymalna grubość ciętej ścianki
Stal Czarna 16 mm
Stal nierdzewna 8 mm
Stal cynkowana 4 mm
Aluminium 6 mm
Mosiądz 6 mm
Miedź 6 mm

FAQ, czyli wszystko co musicie Państwo wiedzieć o technologii cięcia laserowego, plazmowego i gięciu blach

Cięcie laserem – na czym to polega?

Jest to jedna z najnowocześniejszych metod mechanicznego rozdzielania termicznego materiału zaliczana do obróbki plastycznej. W trakcie procesu cięcia wykorzystuje się ciągłą i impulsową wiązkę laserową, której energia cieplna skupia się w konkretnym miejscu na powierzchni blachy, doprowadzając do jej stopienia lub odparowania w ściśle kontrolowany sposób. Z pomocą specjalistycznych maszyn wyposażanych w sterowanie komputerowe CNC można wykonać nawet najbardziej skomplikowane i bardzo drobne wzory. Zaletą technologii laserowej jest możliwość jej wykorzystania do niezwykle precyzyjnej obróbki (dokładność do mikrometrów) różnych materiałów, w tym blach ze stali czarnej, nierdzewnej i cynkowanej, a także mosiądzu, miedzi czy aluminium.

Cięcie plazmowe – jaka jest zasada działania?

To kolejny sposób termicznej obróbki metali, wykorzystujący jednak do cięcia nie wiązkę laserową, a łuk plazmowy. Pod wpływem wysokiej temperatury oraz skoncentrowanej energii kinetycznej dochodzi do miejscowego stopienia materiału. Cięcie tą technologią może być wykonywane wyłącznie na materiałach będących dobrymi przewodnikami prądu, jak stal czy aluminium, albowiem występująca pod postacią gazu plazma składa się ze zjonizowanych cząsteczek wchodzących w interakcje wyłącznie z silnym polem elektrycznym i magnetycznym.

Obróbka laserowa czy plazmowa – co wybrać?

Wiecie już Państwo, że zarówno cięcie laserowe, jak i plazmowe wykorzystywane jest to precyzyjnej obróbki blachy oraz różnych metali przy użyciu wysokich temperatur. Na którą technologię się jednak zdecydować? Wiele zależy od wymiarów i rodzaju materiału, który ma zostać poddany obróbce. W ZWM Dojnikowscy cięciu plazmowemu poddajemy wyłącznie stal czarną, nierdzewną i aluminium o grubości nie przekraczającej 50 mm, a laserowemu również stal cynkowaną, mosiądz oraz miedź (grubość od 4 do 16 mm). Jeśli klientowi zależy na uzyskaniu najbardziej precyzyjnych rezultatów i równych, gładkich krawędzi nie wymagających dodatkowych prac wykończeniowych, to zdecydowanie lepiej zastosować cięcie laserowe blach, które cechuje się większą dokładnością niż wypalanie plazmowe.

Gięcie blach CNC – co to jest?

Jest to jedna z technik obróbki mechanicznej metali, przede wszystkim blach, stali i aluminium, mająca za zadanie zmienić kształt danego przedmiotu poprzez wygięcie, zwinięcie lub wyprostowanie jego krzywizn bez naruszania spójności metalu. Nowoczesne firmy – w tym i my, ZWM Dojnikowscy – wykorzystują do tego zadania specjalistyczne prasy krawędziowe z komputerowym sterowaniem CNC. Dzięki zaawansowanej technologii cały proces gięcia przebiega w sposób zautomatyzowany. Nie stanowi wyzwania wykonanie najbardziej skomplikowanych pod względem detali elementów nawet w dużych seriach. Gięcie jest bardzo dokładne, powtarzalność produkcji kolejnych nakładów zachowana, ponadto znika problem zarysowań metalu.

Profesjonalna obróbka metali – dlaczego warto skorzystać?

Podstawową korzyścią wynikającą ze współpracy z firmami zajmującymi się obróbką metali jest obniżenie kosztów. Zakup specjalistycznych maszyn to dość duży wydatek, do tego jeszcze dochodzi konieczność zatrudnienia osób, które potrafią je obsługiwać i świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Precyzyjne cięcie laserowe czy plazmowe oraz gięcie blach CNC pozwala ponadto zredukować ilość powstałych przy produkcji odpadów, wyeliminowany zostaje także ewentualny błąd ludzki.