Malowanie farbami proszkowymi jest realizowane z wykorzystaniem metody natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego.
Specjalnie przygotowana do tej techniki farba posiada granulację w granicach od ok. 10 µm do ok. 100 µm. Podawanie farby odbywa się przy wspomaganiu sprężonym powietrzem, które stosuje się również do fluidyzacji proszku. W procesie fluidyzacji proszku materiał sypki nabiera cech materiałów ciekłych. Wówczas zawiesina proszku w powietrzu przekształca się w mieszaninę, którą w prosty sposób można zaaplikować.
Wykorzystywany w tym procesie proszek ma własności dielektryczne.
Dzięki nim cząstki farby doskonale magazynują ładunki elektryczne, przez co mogą stać się ich nośnikami. W związku z tym elementy malowane proszkowo muszą przewodzić ładunki elektryczne (wystarczy powierzchniowo). W takiej sytuacji naładowane cząstki farby mogą dokładnie przylegać do powierzchni pokrywanego przedmiotu.
Po lakierowaniu farba zostaje utwardzona w wysokiej temperaturze (około 200 °C) lub przy wykorzystaniu innej techniki np. promieniowania UV. Powstałe w ten sposób powłoki dają powierzchnie gładkie bez zacieków i zmarszczeń. Czas potrzebny do całkowitego utwardzenia farby dobierany jest indywidualnie w zależności od masywności malowanych elementów. Po zakończeniu polimeryzacji elementy wyjmowane są z pieca i po ich ostygnięciu nadają się do użytkowania.